
PhD in
PhD i pedagogik Southern Methodist University - Moody School of Graduate and Advanced Studies

Introduktion
Tänk på detta – vårt samhälle är beroende av utbildare för att hjälpa oss att lära oss och växa, och i sin tur förändra världen till det bättre. Men vem litar våra lärare på ? En logisk tanke skulle vara handledarna ovanför dem, deras mentorer eller deras pedagoger som arbetar i fält med dem dag ut och dag in.
Även om alla korrekta svar, i slutändan, både utbildare och handledare förlitar sig starkt på den senaste vetenskapliga forskningen inom utbildningsområdet för att informera om sina metoder och praktik. Gedigen, databeprövad forskning driver utbildningspolitiken och påverkar hur pedagoger fungerar i deras interaktion med elever, föräldrar och andra pedagoger, så det är absolut nödvändigt att ny forskning ständigt utförs.
För att möta detta behov inrymmer SMU en Ph.D. i utbildningsprogram som främst är utformat för att uppmuntra och producera vetenskaplig forskning inom utbildningsområdet och odla akademiker inom detta område. Denna resurs syftar till att visa värdet av den forskningen, utforska aktuell forskning som förekommer inom området och exemplifiera hur SMU erbjuder högkaliber forskningsmöjligheter till sina doktorander.
Varför skaffa en doktorsexamen? i utbildning?
Albert Einstein kanske inte pratade om dagens utmaningar, men hans ord är ändå sanna. Allvarliga frågor inom utbildning idag, som att skapa och implementera utbildningsmodeller för barn med inlärnings- och andra funktionsnedsättningar, att utveckla korrekta sätt att mäta elevernas framgång och att studera effekterna av att betala för högre utbildning — alla dessa problem måste lösas genom evidensbaserade metoder för forskning.
För att dessa förändringar i undervisningsmetodik, policy och utbildningsmetoder ska kunna ske måste ordentlig och grundlig forskning först genomföras för att informera utbildare och administratörer om de mest effektiva tillämpningarna. Denna forskning måste sedan följas av en översättning av forskning till praktik.
Målet med en Ph.D. in Education-programmet är att odla forskare - de som brinner för att bedriva och publicera forskning. Utbildning är idealiskt en "evidensbaserad" praktik, centrerad på vetenskaplig undersökning. Högkaliber, banbrytande och kvalitetsforskning är avgörande för att förbättra pedagogisk praxis i vår värld idag.