
PhD in
Doktorandsprogram i politik Luiss PhD programs

Introduktion
Vårt är ett fullt finansierat program som ger doktorander med stipendier för fyra års forskning och studier.
Varje doktorand kommer att få handledning av två forskare med expertis inom området, av vilka minst en kommer från de internationellt erkända ledamöterna i programmets akademiska styrelse.
Doktoranden innehåller också ett undervisat moment, med kurser om teorier, metoder, forskningsdesign och en rad akademiska färdigheter. Dessutom stödjer vi forskning och fältarbete genom finansiering av studieperioder utomlands och samarbete med internationella partners (som Doctoral Training Program i London).
Institutionen för statsvetenskap vid Luiss University har spetskompetens inom ett antal forskningskluster och vi inbjuder forskningsförslag specifikt inom dessa områden: regional och global styrning, europeisk integration; Kommunikationsstudier; parlament, val och politisk representation; Politik och institutioner: historia, normativ teori och nuvarande praxis; Allmän policy.
Undervisningsprogram
Förutom anordnandet av dedikerade forskningsseminarier för doktorander och deltagande i det institutionella forskningsseminariet, inkluderar Luiss PhD in Politics också en serie undervisade kurser under det första studieåret. Dessa kurser, undervisade av forskare från Luiss såväl som externa experter, ger doktorander med en stark förankring i grunderna för samhällsvetenskaplig forskning. Undervisningen är organiserad över tre "pelare" ägnade åt a) de viktigaste teorierna inom statsvetenskap och politisk filosofi, b) omfattande studier och tillämpning av både kvalitativa och kvantitativa metoder, och c) utveckling av forskningsdesign och forskningsfärdigheter.
Cykel XXXVII | |||
1° ÅR 2021/2022 | |||
Period 1 – september/december 2021 | |||
Ämne | Professor | hs | CFU |
Samhällsvetenskapens filosofi | Sillari | 20 | 5 |
Teori i statsvetenskap I: Demokrati och representation | Morlino och De Sio | 20 | 5 |
Kvantitativa metoder | Paolo Bellucci | 20 | 5 |
Kvalitativa metoder | Thatcher, Piattoni och Pellegrino | 20 | 5 |
Forskningsdesign | Emanuele och Mattei | 20 | 5 |
Institutionsforskningsseminarium | TBC | 8 | 2 |
Doktorandseminarium i politik | TBC | 8 | 2 |
Avhandlingsforskning och skrivande | TBC | 20 | 5 |
34 | |||
Termin 2 – februari/maj 2022 | |||
Ämne | Professor | hs | CFU |
Samtida debatter i politisk teori | Hedning | 20 | 5 |
Theory in Political Science II: IR, Political Economy & European Integration | Sergio Fabbrini, Thomas Christiansen, Raffaele Marchetti, Mark Thatcher | 20 | 5 |
Tillämpade kvantitativa metoder | Paparo | 20 | 5 |
Tillämpade kvalitativa metoder | Thatcher och Piattoni | 20 | 5 |
Forskningskunskaper | Christiansen | 20 | 5 |
Institutionsforskningsseminarium | TBC | 8 | 2 |
Doktorandseminarium i politik | TBC | 8 | 2 |
Avhandlingsforskning och skrivande | TBC | 20 | 5 |
34 | |||
2° ÅR 2022/2023 | |||
Termin 1 – september/december 2022 | |||
Ämne | Professor | hs | CFU |
Institutionsforskningsseminarium | TBC | 12 | 3 |
Doktorandseminarium i politik | TBC | 32 | 8 |
Avhandlingsforskning och skrivande | TBC | 60 | 15 |
26 | |||
Termin 2 – februari/maj 2023 | |||
Ämne | Professor | hs | CFU |
Institutionsforskningsseminarium | TBC | 12 | 3 |
Doktorandseminarium i politik | TBC | 32 | 8 |
Avhandlingsforskning och skrivande | TBC | 60 | 15 |
26 | |||
3° ÅR 2023/2024 | |||
Termin 1 – september/december 2023 | |||
Ämne | Professor | hs | CFU |
Institutionsforskningsseminarium | TBC | 12 | 3 |
Doktorandseminarium i politik | TBC | 20 | 5 |
Avhandlingsforskning och skrivande | TBC | 15 | |
23 | |||
Termin 2 – februari/maj 2024 | |||
Ämne | Professor | hs | CFU |
Institutionsforskningsseminarium | TBC | 12 | 3 |
Doktorandseminarium i politik | TBC | 20 | 5 |
Avhandlingsforskning och skrivande | TBC | 15 | |
23 | |||
4° ÅR 2024/2025 | |||
Ämne | Professor | hs | CFU |
Institutionsforskningsseminarium | TBC | 20 | 5 |
Doktorandseminarium i politik | TBC | 20 | 5 |
Slutförande och inlämning av examensarbeten | TBC |
Stipendier och finansiering
Fyra positioner med universitetsstipendier och en position med universitetsstipendium reserverade för internationella kandidater är tillgängliga för registrering i doktorandprogrammet i politik vid Luiss Guido Carli University i Rom, som kommer i september 2022.
De utvalda studenterna, för de fyra positionerna med universitetsstipendium och en position med universitetsstipendium för internationella kandidater, kommer att dra nytta av ett ekonomiskt stödpaket som inkluderar ett befrielse från undervisning och ett stipendium på € 15 343,28 och € 22 171,88 brutto per år för att täcka levnadskostnader under den fyraåriga utbildningen. Dessa studenter kommer också att ha tillgång till finansiering för forskningsresor, utöver ett bidragstillägg om de tillbringar en besöksperiod vid ett prestigefyllt internationellt universitet.