
Doktor i pedagogik in
Doktorsexamen i utbildning Didaxis Institute of Higher Studies

Stipendier
Introduktion
Doktorsexamen i utbildning, i sin icke-skolmodalitet, består av fyra faser eller perioder, som kan slutföras på två år. Varje elev kan dock ta det på mer eller färre månader, beroende på vilken tid de ägnar åt varje ämne. Maximal vistelselängd i varje fas eller period är ett år. Dessutom finns en förberedande kurs för att förbereda deltagare som inte har tidigare utbildning för pedagogisk forskning.
Det övergripande målet för detta program är att bidra till utbildning av kvalificerade forskare för att utveckla och styra originalforskning som bidrar till lösningen av regionala, nationella och globala utbildningsproblem.
Alla som är intresserade av att bedriva forskning inom utbildningsområdet kan ta detta program, så länge de har en kandidatexamen som är vederbörligen erkänd av ministeriet för offentlig utbildning och validerad av motsvarande yrkeslicens.